top of page

BCAA / Glutamin Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Güncelleme tarihi: 26 Tem 2022

Öncelikle herkese merhaba. Bu yazımda iki çeşit supplementten bahsedeceğim. Bazı gıda takviyeleri hakkında yeterli çalışma yapılmış olsa çoğu gıda takviyesi için çalışmalar yetersizdir. hatta bir kısmı için herhangi bir bilgi vermemektedir. toplumun büyük kısmının ve kendimin edindiği tecrübelere dayanarak , ayrıca üreticilerin tüketim miktarı ve şekli tavsiyelerini sizlere sunmaya çalışacağım.

-BCAA-

BCAA (valin, izolösin, lösin) dallı zincirli protein yapı taşıdır. Vücutta esansiyel olarak bulunur, üretilemez. Bu nedenle de takviyesi önemlidir. Bilimsel araştırmalarda yapılan çalışmalara göre antrenman sonrası kaslardaki mikro ölçekli hasarı iyileştirmede ve antrenman sonrası kas gücü zayıflığından dolayı oluşan ağrıları azaltmada önemli bulgulara ulaşılmıştır.

BCAA bakımından zengin içerikli gıdalar; kırmızı et, kümes hayvanları ,balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, peynir altı suyu. Kullanım şekli ise şu şekildedir; BCAA kullanımı kadın, erkek, kilograma göre değişiklik gösterse de antrenman yapan kadınlarda ortalama 10-12gr olmakla birlikte erkeklerde bu dozaj 15-20gr olabilir. ayrıca kullanırken bu gramları gün içerisinde bölerek kullanılması tavsiye edilmektedir. yanlış bilinen nokta Bcaa nın antrenman sırasında tüketilmesidir. tüketilmesi gereken en uygun zaman antrenmana yakın önce ve sonrası zamanlardır.


-GLUTAMİN-

Glutamin bir grup aminoasittir. Proteinin yapı taşlarından biridir. Sporcular tarafından genelde egzersiz sonrası kas ağrıları için kullanılır. vücutta eksikliği durumunda halsizlik, kas ağrısı ve yorgunluk görülür.

Aynı zamanda birçok organın görevini yerine getirebilmesinde rol oynadığı, vücutta güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu ve bağışıklık sistemini güçlü tuttuğundan önemli bir yere sahiptir fakat bilimsel araştırmalara göre insan vücudunda zaten bulunduğundan ihtiyaç olmadığı taktirde alınmasına gerek olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır.

Alınması gereken miktar cinsiyet, yaş, boy ve kiloya göre değişiklik gösterse de maksimum miktar 15-25 gr a kadar çıkabilmektedir.


https://doi.org/10.1093/jn/134.6.1583S https://doi.org/10.1093/jn/138.10.2045S

Bilimsel kaynaklara bu bağlantılardan ulaşabilirsiniz.Yazı: Blog2 Post
bottom of page