top of page

(DEMİR & FERRİTİN) Nedir ? Ne işe yarar?

Merhabalar Esteron takipçileri. Bu yazımızda sizlere DEMİR mineralinin öneminden, vücudumuzda ne işe yaradığından, vücut geliştirmeci için kullanım ve gerekliliğinden bahsedeceğim.FERRİTİN & DEMİR


Vücudumuz hayatta kalabilmek ve işlevlerini yerine getirebilmek için birtakım vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar.

Hayati önem taşıyan bu minerallerin başında demir gelmektedir. Ferritin ise demiri depolamakla ve salınımının kontrolüyle görevli bir proteindir.

Tahlil sonucu kandaki dozu, vücutta bulunan demir miktarı hakkında bize bilgi verir. Ferritin düşüklüğü vücutta demir eksikliği ve anemiye yol açar.

Buna bağlı olarak en yaygın olumsuz etkiler şunlardır;

(zayıf bir bağışıklık sistemi, yoğun halsizlik, depresif ruh hali, nefes problemleri, konsantrasyon problemleri, baş dönmesi ve göz kararması vb..)VÜCUT GELİŞTİRME VE DEMİR MİNERALİ


Asıl meselemiz olan Vücut Geliştirme ve Demir mineralinin bağlantısına gelelim.

Bilindiği gibi vücuda giren oksijenin, kanda hücrelere taşımamız için alyuvarın maddesi olan hemoglobinin üretimini sağlar. Bu görevi üstlenecek olan mineral demirdir.

Vücut geliştirme antrenmanları esnasında amacımız yüksek enerji, dayanıklılık, güç ve yoğun performanstır. Tüm bunları etkileyen bir çok faktör olsa da demir bu faktörler arasında ilk sırada gelir. Ayrıca gündelik hayatımızda da kaliteli bir yaşam için vitamin ve minerallerimize (eksik olanın) doktor kontrolünde almaya dikkat etmeliyiz.

Ayrıca önemli bir uyarı yapmak istiyorum. Demir bir metal olduğu için vücutta fazla alımı zehirlenmeye, organlara fazladan yük bindirmeye başlar. Kalp ve solunum problemleri, karaciğer ve böbrek depolaması ile karşılaşırız. Demir vücuttan doğal yollarla atılamadığı için ferritini arttırmak veya çay kahve gibi demir azaltan içeceklerin artırılması durumu düzeltecektir. Tabi ki doktor gözetiminde!!

-HERKESE İYİ SPORLAR-

Yazı: Blog2 Post
bottom of page