top of page

FULLBODY ANTRENMAN PROGRAMI NASIL OLMALI?

Güncelleme tarihi: 17 Tem 2022

Öncelikle burada vereceğim tavsiyelerin kesinlikle kişisel olmadığını söylemeliyim. Yani genel bir kitleye hitap ederek paylaşacağım bu önerilerin çoğunluk olarak faydalı olacağını belirtiyorum. Kişisel programlar ve tavsiyelere buradan açılan sayfa ile ulaşabilirsiniz.


İş,okul vb. yoğunluğunuzun ne durumda olduğunu bilmeden şunu söyleyebilirim ki başlangıçta yeni sporcular için ideal olarak haftanın 3 günü antrenman yeter de artar. Spor geçmişi 1 yıldan fazla olanlar içinse 4-5 günü fullbody antrenman yeterli olacaktır. ayrıca fullbody antrenmanların tek yada çift bölgeye nazaran daha yorucu olduğunu söyleyebilirim. bunları dikkate alarak kendi gün tercihinizi yapabilirsiniz.

Fullbody antrenmanlarınıza kesinlikle büyük kas grupları (kalça, göğüs, sırt), temel (complex) hareketlerle başlayıp örn; (benchpress, shoulder press, squat...) ,izole (tek bir kasa yoğunlaşan) hareketler örn; (biceps curl,lateral raise...) ile egzersiz çeşidinize devam edin. Setlerinizde tekrar sayılırını düşük (8-10) aralığında tutup vücudunuzun sınırı olan max ağırlık kullanmaya çalışın.
Son olarak şunu söyleyebilirim. Bir fullbody antrenmanında her bölge için 2'şer egzersiz ve her egzersiz için 3 set öneriyorum. Bu düzeni bir kez bitirdiğinizde 2. turunuza en baştan alarak başlayabilirsiniz. Ve 2. tur sonunda antrenman biter. unutmayın bu ki 2 tur fullbody programını 60 dk ya sığdırın. Önerdiğim bu programı denedikten sonra tecrube , düşüncelerinizi ve meak ettiklerinizi mesaj olarak bekliyorum. Tekrar belirtiyorum bu kişisel bir öneri değildir!!

Kendinize iyi bakın bol tükenişli antrenmanlar dilerim :)Yazı: Blog2 Post
bottom of page