L-Carnitine / ZMA Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Güncelleme tarihi: 17 Tem

Merhaba. Bu blog yazımıza termojenik yağ yakıcılardan başlıyoruz. Gerçekten işe yarıyor mu?

gif

L-CARNITINE

Termojenik (yağ asitlerini parçalayarak enerjiye dönüştürme) yağ yakıcıları piyasada oldukça yaygın olmakla birlikte algısal olarak diğer supplementler gibi ultra mucizevi yada aşırı zararlı şekilde nitelendiriliyor.

2008 de yapılan yapılan araştırmaya göre vücut dayanıklılığı, fizyolojik performansı arttırdığı ayrıca kardiyovasküler hastalıklara karşı olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Tabi ki bu sonuçlar 3 grama kadar yapılan deneylerin neticesidir. fazlası tavsiye edilmemektedir.

İçerisinde yüksek kafein bulunan l-carnitin takviyeleri doz aşımında çarpıntı yapabilmektedir. ayrıca uyku kalitesi için de geç saatlerde almamaya özen gösterin. Sonuçta uyku da düzenli olduğunda iyi bir yağ yakıcıdır.


 

gif

ZMA

Piyasada ZMA adıyla bilinen gıda takviyesi aslında çinko, magnezyum, B6 kombinasyonundan oluşmaktadır. Gelin bu bileşenleri tek tek ele alalım.


  • ÇİNKO : Vücutta hali hazırda bulunan çinkonun kaslardaki ortalama oranı %60-65 civarındadır. yetişkin bireylerde neredeyse tüm doku ve organlarda yaygın halde bulunan çinkonun eksikliğinde görülen deri bozukluğu, saç kaybı, zayıf yapıda tırnak ve kemikler, konsantrasyon bozukluğu, agresiflik hali, geç iyileşen yaralar gibi önemli durumlara etki etmektedir. Ayrıca gelişim çağındaki çocuklarda çinko eksikliği gelişime engel olmaktadır. Yetişkinlerde günlük alınması gereken çinko miktarı 10-15mg arasındadır.