top of page

L-Carnitine / ZMA Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Güncelleme tarihi: 17 Tem 2022

Merhaba. Bu blog yazımıza termojenik yağ yakıcılardan başlıyoruz. Gerçekten işe yarıyor mu?

L-CARNITINE

Termojenik (yağ asitlerini parçalayarak enerjiye dönüştürme) yağ yakıcıları piyasada oldukça yaygın olmakla birlikte algısal olarak diğer supplementler gibi ultra mucizevi yada aşırı zararlı şekilde nitelendiriliyor.

2008 de yapılan yapılan araştırmaya göre vücut dayanıklılığı, fizyolojik performansı arttırdığı ayrıca kardiyovasküler hastalıklara karşı olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Tabi ki bu sonuçlar 3 grama kadar yapılan deneylerin neticesidir. fazlası tavsiye edilmemektedir.

İçerisinde yüksek kafein bulunan l-carnitin takviyeleri doz aşımında çarpıntı yapabilmektedir. ayrıca uyku kalitesi için de geç saatlerde almamaya özen gösterin. Sonuçta uyku da düzenli olduğunda iyi bir yağ yakıcıdır.


 

ZMA

Piyasada ZMA adıyla bilinen gıda takviyesi aslında çinko, magnezyum, B6 kombinasyonundan oluşmaktadır. Gelin bu bileşenleri tek tek ele alalım.


  • ÇİNKO : Vücutta hali hazırda bulunan çinkonun kaslardaki ortalama oranı %60-65 civarındadır. yetişkin bireylerde neredeyse tüm doku ve organlarda yaygın halde bulunan çinkonun eksikliğinde görülen deri bozukluğu, saç kaybı, zayıf yapıda tırnak ve kemikler, konsantrasyon bozukluğu, agresiflik hali, geç iyileşen yaralar gibi önemli durumlara etki etmektedir. Ayrıca gelişim çağındaki çocuklarda çinko eksikliği gelişime engel olmaktadır. Yetişkinlerde günlük alınması gereken çinko miktarı 10-15mg arasındadır.

https://doi.org/10.1016/j.jtemb.2006.01.006

 
  • MAGNEZYUM : Kas ve kan üzerindeki işlevi büyük olan magnezyum, beden işlevleri için elzem minerallerden biridir. En iyi besinsel kaynakları, yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıl ürünleri, kuru baklagiller ve sert kabuklu meyvelerdir.

Magnezyumun başlıca görevleri, glikoz ve insülin dengesinin düzenlenmesi ve strese bağlı oluşan kilo alımını engellemektir. yapılan magnezyum eksikliği çalışmalarına göre, magnezyum eksikliği olan bireylerde inme riskinin yüksek olduğuna rastlanmıştır.

Beyin ve kas rahatlaması sağladığı için gündüz alındığında sersemliğe yol açabilir. Gece uyumadan önce alınması tavsiye edilir.

A Baysal - Beslenme ve Diyet Dergisi, 2013 - beslenmevediyetdergisi.org

 
  • B6 Vit : Vücudun bağışıklık sistemi ve enerji metabolizmasında görev alır. Magnezyum ile birlikte alındığında metabolizmanın çok daha hızlı çalışmasını sağlar. En temel faydası vücudun gün içinde ihtiyaç duyduğu enerjiyi büyük oranda karşılamasıdır.

Eksikliğinde ise genel olarak halsizlik ve yorgunluk görülür. Bağışıklık sistemi zayıfladığından hastalanma riski artar.

Tahıllar, baklagiller, sebze, karaciğer, et ve yumurta gibi bazı gıdalarda bulunur. Kişiye göre ihtiyaç miktarı değişse de ortalama günlük 10gram almanız yeterli olacaktır.

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0960896698000042Yazı: Blog2 Post
bottom of page