top of page

Tartı değil , ölçü !

Güncelleme tarihi: 26 Tem 2022


Sizlerden ve bizzat üyeliğini aldığım danışanlarımdan çokça merak edilen bir konuyu daha aydınlığa kavuşturma vakti , herkese merhaba.

Zayıflamak / sıkılaşmak / kilomu korumak için spor yapıyorum ama tartıya çıktığımda eskisinden daha fazla gösteriyor. Yaptığım onca egzersiz ve antrenmana harcadığım çaba boşa mı gidiyor ? Neden kilom artıyor ?

Korkmayın ! Sizde değil, tartıda artış var ..

Peki nasıl ?

Öncelikle vücut yağ oranı nedir , kas kütlesi nedir sorularını cevaplayarak başlayayım.


Yağ oranı, kişinin vücudunda yer alan yağ doku ağırlığının toplam vücut ağırlığına olan oranıdır.

Bu oran erkekler için %3-%5, kadınlar için %8-%12 arasındadır. En ideal vücut yağ oranı ise kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Kas kütlesi ise, vücudun kaslarının toplam ağırlığını ifade eder.

Klasik söylemdir; bir kilo pamuk mu ağırdır yoksa bir kilo demir mi?

İkisi de eşittir.

Peki artık “1 kilo yağ mı, 1 kilo kas mı?” diye sorulduğunda ikisinin de eşit ağırlıklar olduğunu biliyoruz. Ya hacimleri, kapladığı yer de eşit midir?Hayır, değildir . Kasın hacmi azdır ve yapısı yağ dokusuna göre vücutta daha az yer kaplar. Yoğun antrenman ve egzersiz sonucu kilo (kas kütlesi) artışınızın sebebi de tam olarak budur. Aynadaki görüntünüz tartıdaki sayılardan çok daha gerçekçidir. Eğer ölçülerinizde dilediğiniz gibi sonuçlar elde ediyorsanız doğru yoldasınız demektir..

Kısacası kafayı tartıya değil, ölçüye takalım !


Yazı: Blog2 Post
bottom of page