Yohimbine HCl / Tribulus ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Güncelleme tarihi: 17 Tem


gif

YOHİMBE / YOHİMBİNE

Afrika'da yetişen yohimbe yada yohimbin adlı ağacının kabuğundan elde edilen bitkisel takviye yohimbine HCl kullanıldığı taktirde (alfa1 ve alfa2) reseptörlerini bloke ederek vücutta adrenalin ve dopamini salınımını arttırır. Buna bağlı olarak artan kan basıncı (tansiyon) dolaylı yoldan yağ yakımına etkilidir.

Yapılan araştırmalarda ve gözlemlerde ikinci adımda insülin salgılanmasına sebep olarak kandaki şeker seviyesini azaltıp yine yağ yakımına etkili olduğu görülmüştür.

Buna ekstra olarak bir grup denekte yapılan araştırmada yohimbe kullanan ereksiyon problemi yaşayan erkeklerde ciddi şekilde iyileşmeler görülmüş, libido ve uyarılmada artış olduğu kanıtlanmıştır.

Sosyal anksiyete bozukluğu olan bireylerde, kan pıhtılaşması problemi olan insanlarda, bilişsel performansı düşük kişilerde ve kronik sırt ağrısı çeken insanlarda yohimbe kullanımından sonra bariz düzeyde iyileşmeler görülmüştür.

Fakat bu saydığım faydaları yalnızca aç karnına yani insülin seviyesinin en düşük olduğu durumlarda kullanılırsa pozitif etki görülebileceği aksi taktirde hiçbir işe yaramayacağını belirtmem gerekiyor. kg başına 0.2mg ve gün içerisinde iki doza bölünmüş şekilde kullanılması tavsiye ediliyor. kafein ile alındığında ise etkisinin arttığı söylenmektedir.

kaynak: https://doi.org/10.1016/S0090-4295(96)00505-5

9


gif